Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Docieplenie z elewacją na gotowo

Po chwilowej przerwie na budowie wpadła ekipa dociepleniowa. Ze względu na zbyt mocno odstające skrzynki rolet musieliśmy polecieć po całości styro 20 cm. Panowie zaczęli od listwy startowej, co bardzo mi się podobało, gdyż często nie jest uwzględnione w wycenie. Fakt, nasi tani nie są :)     Po dwóch dniach wyglądało to już tak.   Przed zacieraniem obskoczyłem cały dom kamerą termiwizyjną, o 5:50 jeszcze przed wschpodem słońca gdyż była to jedyna szansa na wyłapanie czegokolwiek.   I porównanie domu ocieplonego i tego bez ocielenia ... Po kilku dniach urlopu zastaliśmy taki widok:   Podbitka była robiona równocześnie z elewacją, tak ustawiłem ekipy, aby udało się to zrobić za jednym razem, wymagało to nieco logistyki, ale w końcu to części mojej pracy więc trudno nie było :)   Z wielu koncepcji poszliśmy w prostotę i nowoczesność, choć to sprawa punku widzenia. Już za niedługo wbija ekipa brukarska ....

Wybór materiałów na budowe. Z czego warto budować?

Materiały na budowę w zasadzie wybieramy w fazie projektu, Porotherm czy beton komórkowy. Dachówka czy blacha itp. Tak naprawdę prawdziwe wybory pojawiają się przed zamówieniem materiałów.


W naszym przypadku dzięki profesjonalnemu podejściu hurtowni MB Group z Opola wybraliśmy Porotherm 25cm z zaprawą cienko spoinową , która ogranicza mostki termiczne, czujemy, że warto  na tym etapie nieco dopłacić. Wiele innych materiałów nie wymaga namysłu, są typowe, gorzej z dachem .... Jaką dachówkę wybrać? Ceramiczna, no wiadomo, obecnie beton odchodzi do lamusa, ale ceramiki tyle, że ciężko to ogarnąć.
Po przejechanych 150 km po "okolicy" i ciągłym wierceniu żony wybór pada na Meyer Holsen Piano w kolorze Grafit, płaską cholernie drogą dachówkę. Czas pokaże czy ta inwestycja była warta swojej ceny. Jakość tego materiału jest naprawdę wysoka. Opcją był również Creaton Domino, również płaska dachówka, lecz już w połowie roku pojawił się kłopot z jej dostępnością w Polsce, całe nakłady produkcyjne były wyczerpane i możliwość najbliższej dostawy pojawiła się na styczeń :) Na Meyera wystarczyły 3 tygodnie. Innych producentów odrzuciliśmy ze względu na słabszą jakość materiału.

Kolejna rzecz to okna dachowe, niby proste a można doktoryzować się z kolejnej rzeczy. Po kilku opcjach wybraliśmy Roto R78 w roz. 74/140 z systemem otwierania 3/4, przez co po otwarciu samo okno znajduje się wyżej, dzięki czemu możemy bez kłopotu podejść do okna i widzieć z niego całą okolice. Łącznie zamówiliśmy 5 okien, czy było warto okaże się za kilka miesięcy :)

Tempo wznoszenia budynku było dość dobre. Ściany parteru ekipa wzniosła w kilka dni, potem przyszedł czas szalowania i zbrojenia nadproży. Tu wyszedł kolejny problem pomijany przez architektów. ROLETY! Aby przy oknach o dużych rozmiarach zmieścić rolety trzeba obligatoryjnie cofać nadproża i przygotować je pod system INTERMO. Dzięki nie wiedzy trzeba było przezbroić 3 nadproża. Dziękujemy naszym projektantom ...





W kolejnej części opowiemy o szalowaniu i zbrojeniu stropu .... takiej ilości stali nie używano nawet przy bunkrach :)

Komentarze

Popularne posty